EURORDIS

   

Facebook  

   

Artykuły

Leczenie pacjentów z ciężkim typami MPS II i MPS III wysokimi dawkami genisteiny

Katherine Kim (a), Charlotte Dodsworth (a), Andrea Paros (a) (b), Barbara Burton (a) (b)

(a) Children’s Memorial hospital, Chicago, IL, USA, (b) Northwestern University,

Feinberg School of Medicine, Chicago, IL, USA

 

Leczenie pacjentów z ciężkim typami MPS II i MPS III wysokimi dawkami genisteiny.

Nie istnieje skuteczna terapia regresu neurologicznego, który występuje w niektórych zaburzeniach MPS. Transplantacja hematopotycznych komórek macierzystych skutecznie powstrzymująca neurologiczne objawy u pacjentów z MPS I nie jest jednak skuteczna w przypadkach ciężkiego typu MPS II i MPS III.

Wykazano, że genisteina redukuje syntezę GAG w fibroblastach komórek skórnych pacjentów cierpiących na MPS. Uważa się, że około 10% absorbowanej genisteiny przedostaje się przez barierę ochronną krew-mózg sprawiając, że jest to potencjalna terapia redukująca substrat. Myszy z MPS IIIB leczone wysokimi dawkami syntetycznej genisteiny (160 mg/kg/dzień) nie wykazały niekorzystnych efektów ubocznych oraz wykazały obniżony poziom GAG w komórkach mózgu i wątroby, obniżone zapalenia centralnego układu nerwowego i poprawę zachowania. Dlatego rozpoczęliśmy otwarte próby kliniczne na ludziach oceniające bezpieczeństwo leczenia pacjentów z ciężkim MPS II i MPS III wysokimi dawkami genisteiny.

Syntetyczny aglikon genisteiny przepisany został w dawce 150mg/kg/dzień. Badanie fizyczne, morfologię krwi, wszechstronny profil metaboliczny, amylaza serum, lipaza serum oraz poziomy GAG w moczu uzyskano w odstępach 3-6 miesięcy. Czterostopniowy system oceny (FPSS) wykorzystany został do oceny poziomu funkcjonowania pacjenta. Do dzisiaj wzięło udział 19 pacjentów: 12 mężczyzn, 7 kobiet, 3 z MPS II i 16 z MPS III. Wiek przy rozpoczęciu terapii wynosił od 3 miesięcy do 18 lat. Nie zaobserwowano znaczących hematologicznych anomalii.

U 6 z 15 pacjentów odnotowano lekko podniesione poziomy ALT/AST, podczas gdy 1 pacjent miał minimalnie podniesiony poziom amylazy, a 2 z 18 pacjentów miało minimalnie podniesiony poziom lipazy. Nie zaobserwowano dotkliwych niekorzystnych efektów ubocznych w związku z tym lekiem. Poziomy GAG w moczu były bardzo zróżnicowane u 7 z 13 pacjentów wykazując obniżone poziomy w porównaniu do stanu wyjściowego po 6 miesiącach. Wyniki FPSS pozostały takie same u 5 z 7 pacjentów a obniżone o 1 punkt u 2 z 7 pacjentów. Wstępne dane wskazują, że wysokie dawki syntetycznej genisteiny są dobrze tolerowane i wydają się być bezpieczne dla leczonych pacjentów. Prowadzone jest dalsze długoterminowe badanie, które pozwoli wyciągnąć bardziej zdecydowane wnioski.

 

Lysosomal Disease Network WORLD Symposium 2012-02-14

world-2012-cover

   

Najnowsze wiadomości  

 • listopad 2015
  • II Międzynarodowe Sympozjum „Możliwości wspomagania rozwoju osób z chorobami rzadkimi" 2015-11-10

   Czytaj więcej...

 • grudzień 2014
 • wrzesień 2014
  • Zintegrowana opieka nad pacjentem i jego rodziną w chorobach rzadkich 2014-09-22

   Czytaj więcej...

 • sierpień 2014
  • Asystor kaszlu - profesjonalne urządzenie wspomagające oczyszczanie dróg oddechowych. 2014-08-26

   Czytaj więcej...

 • maj 2014
   

Wszystkie wiadomości  

   
© Przemysław Racinowski